Click here for the English version EN
Open
X

Müzakere ve Arabuluculuk

 

 

 

 

poster_muzakere.600px-Kopya-21

 

Eğitim içeriği (Uyuşmazlık Çözümünde Müzakere ve Arabuluculuk) Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü yüksek lisans programı 2010-2011 dönemi öğrencilerinden Cihan Ak,  Mine Akar, İrina Brinken, Sami Çebi, Arzu Göncü,  Tunç Karaçay, Baybars Örsek ve Nihan Sakaryave 2011-2012 öğrencilerinden Sofiya Nuryyeva, Jubjana Vila, Süheyla Nurlu, Pelin Çiftçi, Arjola Balilaj, Azat Nuriakhmetov, Sena Tek, Hatice Özen, Ismail Aliji, Gülcihan Çiğdem tarafından Doç. Dr. Nimet Beriker’in süpervizörlüğünde ve danışmanlığında hazırlandı.

Hazırlanan bu eğitim içeriği UGLA bünyesinde Mayıs 2011, Mart ve Mayıs 2012’de yapılan eğitmen eğitimlerinde kullanılmaya devam etti.

Bu eğitmen eğitimlerine gençlik sivil toplumlarından, gençlik meclislerinden, üniversitelerin gençlik kulüplerinden, gençlik ve kültür evlerinden, ve çeşitli gençlik organizasyonlarından ve ayrıca TEGV, TURKMISC gibi ulusal çapta gençler ve çocuklar ile çalışan sivil toplum kuruluşlarından, 33 kentten, 59 genç katıldı. Eğitmen eğitiminin ardından, gençler kendi kurumlarında ve kentlerinde yerel eğitimlerini uygulamaya başladı.

Müzakere ve Arabuluculuk Eğitim Programı’nın temel amacı gençler arasında müzakere ve arabuluculuk kavramları ile ilgili olarak farkındalık yaratmak ve eğitim programının içerisinde yer alan simülasyonlar ile gençlerin/katılımcıların bu süreçleri deneyimlemelerini sağlamaktır.

 • Müzakere
 • Müzakere Teknikleri
 • Müzakere Simülasyon
 • Müzakere Çeşitleri
 • Bir müzakere çeşidi olarak Arabuluculuk?
 • Arabuluculuğun Özellikleri?
 • Arabulucunun Özellikleri?
 • Arabuluculuk Simülasyonu
Müzakere ve Arabuluculuk Eğitim Programı’nın temel amacı gençler arasında müzakere ve arabuluculuk kavramları ile ilgili olarak farkındalık yaratmak ve eğitim programının içerisinde yer alan simülasyonlar ile gençlerin/katılımcıların bu süreçleri deneyimlemelerini sağlamaktır.
 • 34 kentte
 • 79 eğitim
 • 1570 gence müzakere ve arabuluculuk eğitimi

Ne Dediler ?

Mart 2011 döneminde İstanbul’da düzenlenen Müzakere ve Arabuluculuk eğitimine katıldım. Katıldığım bu eğitim sayesinde özellikle kişisel ve toplumsal anlamda bana çok şey kattığını düşünmekteyim. Müzakere nedir? Müzakere yöntem ve teknikleri nelerdir? Arabuluculuk ve Arabulucuğun şartları gibi kavram ve olgular bakış açımızda yenilikler katmıştır. Tamamen yabancı olduğum bir konu hakkında kısa sürede verilen bu profesyonelce eğitim sorunların çözümüne yönelik bizlere kattığı bu farkındalığı yadsınamaz gerçektir. Mesleki olarak çalıştığım bir okulda bu eğitimi paylaştığım öğrencilerde de kısa sürede olumlu izlenim etkisini göstermiştir. (2) günlük eğitime katılan öğrencilerimiz daha barışçıl bir rol edinmiş olup, öğrenciler arasında çıkan kişisel olaylara çözüm olanağı sunmuş durum okulumuzda özellikle çıkan disiplin olaylarını önemli oranda azaltmıştır. Daha çok yaygınlaştırmayı düşündüğümüz bu eğitimi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle daha çok kişiye ulaşma imkanı bulacağız. Ve böylece gerekliliğine her daim inandığımız bu eğitimi ilçemizin tüm okullarındaki öğrencilerimizle paylaşmayı hedef edindik. UGLA tarafından verilen bu nitelikli ve fark yaratan eğitimin devamını diliyor, bizlere kattığınız bu değerler için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Enes ÇELİK Müzakere ve Arabuluculuk Eğitimi Kolaylaştırıcısı / Bingöl

UGLA ile tanışma hikayem yerelde gönüllülük yaptığım Gençlik ve Kültür Evi sayesinde oldu.
Gönüllülük sürecimin başında ”UGLA” ile tanışmam benim açımdan şanstı diyebilirim.
Yerelde insanların hayatlarına etki etmeyi kendime amaç edinmiştim ve heyecanlıydım.
Her gün dünyayı kurtarmanın, ülkeleri barıştırmanın ve bir araya getirmenin yollarını arıyordum.
Kafamda bir ton yöntem geliştirmiştim. Sonradan farkettim ki hayaller kurmanın en güzel yanı onları gerçek kılmaktır.
Henüz gönüllülük sürecimin başında UGLA’nın Müzakere ve Arabuluculuk eğitmen eğitimi duyurusunu gördüm.
”Müzakere ve Arabuluculuk” Eğitimi çoğu insanın ilgisini çekebilecek etkide bir proje.
Hem güncel hem özgün bir proje olması bu etkiyi oluşturmasında kuşkusuz çok önemli.
Başvuru sürecim ve devam eden süreç çok yararlı geçti. Şimdi dönüp baktığımda ne derece kaliteli bir işin parçası olduğumu görüyorum. Yerelde eğitimler düzenledim. Birçok gence Müzakere ve Arabuluculuk konusunda farkındalık oluşturma adına önemli işler yaptık. UGLA’nın dolayısıyla Müzakere ve Arabuluculuk eğitiminin benim hayatıma en büyük etkisi üniversiteden mezun olduktan sonrada devam etti. Şimdi İstanbul’da Enerji alanında çalışan uluslararası bir firmada İnsan Kaynakları departmanında staj yapıyorum. Staja kabul edilmemin en büyük etkisi kuşkusuz Sivil Toplum geçmişim ve ”Müzakere ve Arabuluculuk” Eğitmenliğim. Mülakat sürecinde en güçlü yanımı oluşturdu.
Şimdi staj yaptığım kurumda şirket çalışanlarına ”Müzakere ve Arabuluculuk” konusunda eğitim vermem isteniyor.
Muhtemelen siz bu yazıyı okurken ben bir kaç eğitimi vermiş olacağım..
Sivil Toplum Mecrasında yaklaşık 3 yıldır çalışmaktayım.
Sanırım ”Farkındalık” kelimesinin değişik mecralarda karşılık bulmasına şahit oluyorum.

Hayatımda yarattığı ”Farkındalık” için UGLA’ya teşekkürler.
Müslüm Yüksel (Şanlıurfa Gençlik ve Kültür Evi)