Click here for the English version EN
Open
X

Gençlik ve Barış Eğitimi

 

Habitat Derneği’nin ortağı olduğu Gurntvig projesi kapsamında geliştirilen “Yetişkinler için Barış Eğitimi” içeriğinin yaygınlaştırılması amacı ile UGLA kapsamında Eylül 2014 döneminde 19 ülkeden 28 gencin katılımı ile “Gençler için Barış Eğitimi”ni gerçekleştirdik. Eğitimin kolaylaştırıcılığını UGLA projesi koordinatörü Elif Kalan yapmıştır. Eğitimi, Sebastian Schweitzer ve Israel Peralta vermiştir.

 

  • Barış ve Çatışma alanlarında algı ve önyergılar
  • Barış ve İnsan Hakları
  • Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü
  • Uyuşmazlık Dönüşümü
Bu eğitimde barış ve çatışma kavramlarının bilinmesi ve gençler tarafından barışın bir yöntem olarak toplumun geneline yayılmasının sağlanması için bölge ülkelerdeki gençlik çalışanlarının, genç gönüllülerin ve activist gençlerin kapasitelerinin ve yeteneklerinin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, teorik ve pratik içeriğin harmanlandığı eğitim içeriğinde katılımcı gençler aktif katılım yöntemleri ile müzakere, uyuşmazlık analizi ve problem çözme süreçlerini deneyimlemişlerdir.
Güneydoğu Avrupa, Kafkaslar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’dan 30 gençlik çalışanı, gençlik hakları savunucusu ve aktif gençler katıldı. Ayrıca, Türkiye’de yaşayan yabancı öğrenciler de bu eğitimlerden yararlanma fırsatı buldular.