Click here for the English version EN
Open
X

Çocuk Hakları ve Katılımı

 

poster_haklar.350px“Söz Küçüğün: Bir Çocuk Hakları Oyunu” çocuk hakları yaygınlaştırma eğitim programı 15-19 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. Çocuk Algısı, Çocuk Hakları, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve İlkeleri konuları odağında gerçekleşen eğitimin hedefi gençlerin kendi yerellerinde gençlerle çocuk hakları konuşmanın yanında, çocuklarla “Söz Küçüğün” isimli çocuk hakları oyunu paylaşmaları ve bu oyunun etkisinin ölçülmesine destek vermeleri için onları güçlendirmekti. Bu eğitimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin gönüllü desteği ile birlikte gerçekleştiril.

Bu eğitim programının iki temel amacı var. İlk olarak gönüllü gençlik çalışanlarının çocuk hakları ve algısı konusunda gençlere yönelik farkındalık yaratmalarını desteklemek. İkinci olarak, “Söz Küçüğün” oyunu ile çocuk hakları hakkında çocukları güçlendirmek. Her eğitimin ve çalışmanın sonucunda toplanan ve derlenen değerlendirmeler ile çocuklardaki algı değişikliğinin ölçülmesi ayrıca hedeflendi.

Eğitim programına farklı gençlik örgütlerinden genç gönüllüler, genç öğretmenler,

Belediyelerin çocuk birimlerinde çalışan genç çalışanlar ve gönüllü gençler katıldı. 11 kentten 19 gencin katıldığı eğitim programında yaygın eğitim metotları kullanıldı.

Eğitim programı sonrasında eğitime katılan genç gönüllüler eğitimi kendi kurumlarında ve kentlerinde yaygınlaştırmaya başladı. Söz Küçüğün yaygınlaştırma çalışmaları ilkokullarda, belediyelerde, gençlik sivil toplum kuruluşlarının açtığı atölyelerde ve TEGV’in çeşitli parklarında gerçekleşti.

  • Çocuk haklarına giriş
  • Çocuk Hakları Sözleşmesi
  • Çocuk Hakları İlkeleri
  • Çocuk hakları kutu oyunu: “Söz Küçüğün”
Bu eğitim programının iki temel amacı var. İlk olarak gönüllü gençlik çalışanlarının çocuk hakları ve algısı konusunda gençlere yönelik farkındalık yaratmalarını desteklemek.

İkinci olarak, “Söz Küçüğün” oyunu ile çocuk hakları hakkında çocukları güçlendirmek. Her eğitimin ve çalışmanın sonucunda toplanan ve derlenen değerlendirmeler ile çocuklardaki algı değişikliğinin ölçülmesi ayrıca hedeflendi.

  • 11 kent
  • 653 çocuk ve genç ile
  • 40 yerel akran eğitimi ve atölyesi